Özel ve Grup Dersleri Verilir

Lila Sanat

Kontrbas Dersi

kontrbas2 Kontrbas Derslerimiz,

Keman, viyola ve viyolonsel ile oda müziğinin dörtlüsünden biri olan senfoni orkestralarının standart üyesi kontrbas, yaylı sazlar grubunun en büyük ve en kalın sesli üyesidir. Genellikle dört telli mi notasından başlayarak dörtlü aralıklarla akordu yapılan kontrbas notaları bir oktav tizden fa anahtarıyla yazılır.

Orkestra kattığı derinlik ile caz, blues, rock, country, bluegrass ve tango müziklerinde de kullanılan kontrbasta solo olarak çalmak ise en ufak hatayı kaldırmayacak derecede profesyonellik isteyen bir durumdur. Bass gitar ile aynı dizelere ve aynı aralığa sahip kontrbasın öğrenimi ancak bir eğitmen yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Hem yay kullanılarak arco tekniği hem de parmak kullanılarak pizzicato tekniği ile çalınan kontrbasta, arco tekniği daha çok klasik müzikte kullanılmakla birlikte pizzicato tekniği caz, blues ve rock parçalarında tercih edilir.

Kontrbas boyu sebebiyle ayakta ya da yüksek bir taburede oturarak çalınan bir müzik aletidir. Çalgı yüksekliği endpin denilen parça ile basçının yay ya da parmak kullanımına göre notalara kolayca ulaşabileceği şekilde ayarlanır. İki tür yay modeli bulunmasıyla diğer yaylı çalgılardan ayrılan kontrbasta eğer alman modeli yay kullanılıyorsa yay yan taraftan, Fransız model yay kullanılıyorsa yukarıdan tutulur.

Kontrbas kullanımında tellerin kalınlığı, sertliği ve daha uzun olması, ayrıca klavye üzerinde notalar arasındaki boşluk nedeniyle ölçek uzunluğu ve dize aralığı fazla olduğu için yüksek çeviklik ve kuvvet ister. Bu sebeple kontrbas parçalar nispeten daha az hızlı ve daha sık eslerin kullanıldığı pasajlar içerir. Kuvvet ve çevikliğin yanında sağlam bir el ve yüksek parmak aralıkları kontrbas çalımını kolaylaştırabilecek fiziksel özelliklerdir.

Kontrbas çalımında en önemli unsur diğer yaylı sazlarda olduğu gibi yay kullanımıdır. Doğru nüanslarda ve doğru tonlarda seslerin çıkarılabilmesi için sağ el tekniği gelişmiş olmalıdır. Sol el tekniğinde ise sesin doğru frekansta çıkartılması açısından önemlidir. Perdesiz bir çalgı olarak kontrbası doğru entonasyonla çalmak, sesin tuşe üzerindeki yerini bulmak, çalanın kaydırma teknikleri ile birlikte sol el tekniğinin gelişimi kadar duyuş becerisinin de gelişmesiyle ilgilidir. Genel anlamda çalma tekniği olarak çelloya benzeyen kontrbasta da çello gibi baş parmak tekniği kullanılır. Tiz eserlerin çalınma bölgesi üst aralıklarda çalarken, boyun arkasında başparmağı kaydırarak ve düzleştirerek kullanılır. Dördüncü parmak ise üçüncü parmak ile değiştirilir.

Kontrbas blues ve cazla birlikte çeşitli tekniklerin kullanıldığı ve çalması oldukça zor bir müzik aletidir. Özellikle 1990'lara kadar diğer boyutlar üretimine başlanmasıyla birlikte özellikle çocuklarda temel bir çalma yeteneğini oluşturulabilecek imkan ancak sağlanabilmiştir.

Kontrbas Derslerimiz,

Neden Saksafon Eğitimi Almalıyım ?

Saksafon, armonik yapısı ve etkileyici ses tınısı ile bir çok tarza hitap edebilir. Bu nedenle de saksafon seçimiyle birey kendi benimsediği tarzdaki müziği yaparak büyük haz duygusuna kavuşur hale gelmektedir. Bunların yanı sıra güzel ruh hali, hafıza gelişimi, algı güçlendirme, kaygı yenme gibi bireysel gelişimde de ilerleme yaratarak, hayatınızda daha etkin olmanızı sağlayacaktır.

TOP

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com