Özel ve Grup Dersleri Verilir

Lila Sanat

Klarnet Dersi

KLARNETKlarnet Derslerimiz,

Klarnet Nedir Kısaca Öğrenmek İstiyorum?

Dünyadaki popülerliği 17. yüzyıldan itibaren hızla artan klarnet, aynı şekilde Türk Müziğinde de bir hayli popüler bir enstrüman olarak toplumun gönlünde taht kurmuştur. Klarnet başlıca Kalak, alt gövde, üst gövde, kafalık ve fıçıdan oluşan başlıca 5 farklı bölgeden oluşur.

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır.  Nefesli bir çalgı olan klarnetçalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses oluşturur. Klarnetin tutuş tekniği ise; sol el yukarıda ve sağ el aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğrudur.

Başlıca klarnet ailesi : Sol (G) Klarnet( Türk müziğinde en yaygın klarnet), Si bemol klarnet( batı müziğinde en yaygın klarnet), Mi bemol küçük klarnet, La klarnet, Mi bemol alto klarnet, Si bemol bas klarnet, La bas klarnet, Si bemol kontrabas klarnet.

Bu çalgıların tümünün çalınışı aynıdır. Bir tanesinin iyi çalmayı öğrenen bir öğrenci, çok kısa bir alışma devresinden sonra, herhangi bir diğerini çalabilir.

Kurumumuzda klarnet kursu, öğrencinin isteğine uygun müfredat içerir ve teknik çalışmalarla desteklenir.

Çok Merak Ediyorum, Sol (G) Klarnet ve Si Bemol (Bb) Klarnet Farkı Nedir?

Klarnete yeni başlamak isteyenler arasında çok kafa karıştıran bir mesele gibi görünen bir konu olsa da bu iki klarnetin ayrımı gayet basittir. Sol (G) klarnet biraz daha uzun olmakla birlikte, Si Bemol (Bb) klarnet daha kısa boyludur. Sol Klarnet’i hiçbir perdesine basmadan üflediğinizde sol notasını verir, diğer bir deyişle sol sesini verir. Si Bemol (Bb) Klarnet ise yine hiçbir perdesine basmadan üflediğinizde  Si Bemol notasını verir. Diğer bir fark, sol klarnet tam sesten başladığı için Türk Müziğinde başlıca Uşşak, Saba, Hüzzam makamındaki parçaları çalmak için daha uygundur . Aynı parçaları Si Bemol klarnette bulmak daha zordur ve Si bemol klarnetin sesi daha ince ve tiz bir yapıya sahip olduğu için Türk Müziğine Sol Klarnet kadar uyum sağlayamaz. Bu yapısı ile Si bemol klarnet bir batı müziği enstrümanı demek daha doğrudur. Ancak günümüzde Türk Müziğinde de nadiren de olsa kullanılmaktadır. İlk defa klarnet alacak herkes, bu ayrımı iyi kavrayıp, kendi ideallerine ve müzik tarzına göre bir klarnet seçimi yapmalıdır.

TOP

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com