Özel ve Grup Dersleri Verilir

Lila Sanat

Bateri Dersi

bateriBateri Derslerimiz,

Bateri Nedir? Kısaca Tanıyalım.

Bateri /davul, Fransızca’dan gelme bir kelimedir vurmalı çalgılar takımına denir eşlik enstrümanıdır ve ritm tutmaya yarar. Bateri sanıldığı gibi çok hızlı olmaktan ibaret değildir.  İcra edilen müzik tarzına göre bateride çalım tarzı da değişmektedir. Bateri çoğunlukla 5 parçadan oluşur yine tarza ve isteğe göre bu parçalar arıtılabilir ya da azaltılabilir.

Bateri baget denilen çubuklar yardımıyla çalınır ve bir orkestranın vazgeçilmez üyesidir. Müziği bir beden olarak düşünürsek bateri bu bedenin kalbini oluşturur çünkü kalp ritmi belirler her enstrüman gibi zaman ayırmak gerekir fakat sanıldığı kadar zor bir enstrüman değildir. Bateri özellikle küçük yaşlardaki çocukların beyin gelişimine büyük katkısı vardır yapılan bir araştırmaya göre bateri çalan insanların sağ ve sol beyin lobunun arasındaki bağlantı bölgesinin daha büyük olduğu saptanmıştır Bateri sesinin fazla olması dolayısıyla aileleri tedirgin etse de, elektronik bateriler sayesinde bu sorununda önüne geçilmiştir elektronik bateriyle apartman yaşantısına uygun kulaklıkla çalınıp egzersizleri kimseyi rahatsız etmeden yapılabilir. Bateri bağımlılık yapar, bir kez çaldığınızda artık ondan vazgeçmeyeceksiniz. Ücretsiz bateri deneme derslerimize katılarak bateri kurslarımız ve bateri hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bateri Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Baterinin öğrenme süreci öncelikle öğretmenin kursiyere bateri eğitimi hakkında teorik eğitim vermesi ile başlar.  Ancak bu öğretim sağlıklı ve bilinçli gerçekleştirilmezse kısa bir sürede hafızalardan silinebilir. Sunduğumuz eğitimin farkı sizlere birebir notaya dayalı olarak, teoriyi mümkün derecede hafızanıza kolay kaydedecek metotlarla, bateride yapılan her hareketin müzik dilinde bir adının olduğu göstermektir. Bunu yapmamızın nedeni ise kursiyerin ritim notasyonunu geliştirmek ve sonraki zamanlarda unutulan bateri hareketlerini, notaya bakarak hemen kavrayıp çalabilmesini sağlamaktır. Öğrenci, disiplinli çalışması ile yaklaşık 3 ay gibi bir sürede isteği tarzdaki parçalara kendi seviyesine göre eşlik edebilecektir. Kursiyerlerimiz eğitime devam ettiği sürece,  sürekli gelişim gösterecek, istenilen seviyeye ulaşmak her geçen gün kolaylaşacaktır.

Neden Bateri Eğitimi Almalıyım?

Baterinin amatör veya profesyonel müzik guruplarında her tarzda yer alıp boy gösterebildiği herkesçe bilinir. Bateri eğitimi diğer yaylı çalgılar gibi insanın bireysel gelişiminde çok büyük bir rol oynar. Öncelikle insanı çoklu düşünce yöntemine zorlar. Birey bateri çalarken beynini çok yönlü düşünmeye zorlaması gerekir. Bateri öğrenmek isteyen bir kursiyer ilk öncelikle oturuş ve baget tekniği doğruluğunu, ellerin ve bacakların ayrımını ve bunların kontrolünü yaparken de parça ritmini kesinlikle bozmaması gerekir. Bunları doğru bir şekilde yapan bir öğrenci hem görsel hem işitsel olarak fark yaratacaktır. Ayrıca çalmaya çalıştığı herhangi bir tarzdaki parçadan daha çok keyif alacak bateriye daha çok bağlanacak ve dinleyenlere de bir o kadar keyif verecektir.

TOP

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com