Özel ve Grup Dersleri Verilir

Lila Sanat

Arp Dersi

arpArp Derslerimiz,

Arp nasıl çalınır?

Tırnakla çalınan metal telli bazı geleneksel Irlanda arpları haricinde tüm arplar parmakların etli kısmıyla çalınır. Bu nedenle arp çalmadan önce tırnaklarımızın kısa olması gerekmektedir. Şayet uzun tırnak arpta istenmeyen cızırtılı bir sese neden olur. Pianodaki gibi sol el bas (kalın), sağ el tiz (ince) telleri çalar. Arpın üçgenimsi yapısından dolayı bas telleri çalan sol el daha aşağıdadır. Arpist, pedalları kullanmak üzere bacaklarının serbest kalabilmesi için taburenin uç kısmına oturur, arpı sol omzunun üzerine yatırır. Arp bu pozisyonda dengede durur, doğru oturulduğunda kesinlikle arpistin üzerine ağırlık binmez.

Arpa başlama yaşı kaçtır?

Profesyonel bir arpist olmak amacıyla arpa başlama yaşı genelde 8-12 civarındadır, ama çok daha geç yaşta başlayıp da başarılı olan çok fazla müzisyen var. Hobi olarak çalmak içinse hiç bir zaman geç değil, benim arpımı restore eden arp yapımcısı 50 yaşından sonra arpa başlamış. Çok erken yaşta başlamakta ise hiç bir sakınca olmamakla birlikte, kavrama becerisinin geliştiği daha ilerki bir yaşa kadar eğitmen ciddi bir arp eğitimi yerine oyunlar ve ufak şarkılarla çocuğu müzikle tanıştırma yoluna gidebilir.

Arp çalmak fiziksel sorunlar yaratabilir mi?

Bu soruyu çok küçük yaşta arpa başlamak isteyen bir çocuğun ailesi bana sormuştu, cevabım evet ve hayır. Her türlü enstürman, spor hatta masa başı iş sırasında vücudumuzun duruşuna dikkat etmeliyiz. Bilgisayar başında süreki yanlış şekilde oturan bir insan, uzun yıllar bu hatasına devam ettiğinde sırt ağrıları ile karşılaşabilir. Aynı şekilde arpa başlarken doğru oturuş biçimleri öğrenilmelidir. Eğitmen, arp öğrencisinin kolları, elleri, hatta bacaklarındaki her kasını dikkatle izlemeli, öğrenciyi doğru oturuş ve çalış biçimine yönlendirmelidir. Aksi taktirde uzun yıllar boyu tekrarlanan yanlışlar fiziksel sorunlara neden olacaktır.

TOP

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com