Özel ve Grup Dersleri Verilir

Lila Sanat

Akordeon Dersi

 Roland FR-1X RD AkordeonAkordeon Derslerimiz,

Havalı çalgılardan olan akordeonu çalarken, sağ elle klavye üzerinde ezgiler çalınırken, sol elle bas tuşları üzerinde akorlar ile tempo oluşturulur. Aynı zamanda körüğü açıp kapatarak içerde oluşturulan hava akımıyla ses dışarı verilir. Akordeon, askılarından omuzlara asılarak çalınır. Sağ el, parmak pozisyonu olarak tuşlar üzerinde parmak uçlarıyla temas halindedir ve parmaklar dik basılır.Akordeonun notaları iki porte halinde yazılır. Sağ elin çalacağı notalar ikinci çizgiden başlayan sol anahtarı üzerine yazılır. Sol elin çalacağı notalar, dördüncü çizgiden başlayan fa anahtarı üzerine yazılır. Klavye üzerinde bulunan siyah tuşlar ikili ve üçlü olarak dizilmiştir. İki siyah tuşun başındaki do notasıdır. Bu nota kalın-orta ve tiz do olarak adlandırılır. Bu tuşlar, şarkıda geçen diyez ve bemolleri çalmak için kullanılır. Diğer tuşlar bilinen nota (do-re-mi-fa-sol-la-si-do) sıralamasında yerleşmiştir. Yukarıdan aşağıya inildikçe ses daha çok incelir.

Sol elle çalınacak olan kısımda bulunan düğmelerin orta kısmında, ikinci sırada yer alan hafif çukurlu düğme, do sesini verir.  Tam ve yarım seslerin belirli kurallarla birlikte basılmasıyla ortaya çıkan akorlar, sol elde beş ses yukarıya doğru beş ses aralıkla dizilmiştir. Yine aşağıya doğru dört ses aralıkla dizilmiş konumdadır. Elbette akorlar her iki elle de basılabilir. Sağ elle de, notaları iç içe geçmiş şekilde akorlar çalınabilir. Sol elle çalınacak tuşlarda birinci sırada yer alan ses, kontrbas sesleridir. İkinci sıradaki, bas sesleri, üçüncü majör, dördüncü minör ve beşinci de 7’li akorların seslerini verirler.

Başlangıç aşamasında parmaklar, öncelikle birbirine yakın aralıklı notalar üzerinde pozisyonlarını alarak çalışılır. Sonra daha uzak mesafeli notalar basılmaya başlanır. Bu aşamada gamlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmalıdır. Akordeon da diğer müzik aletlerinde olduğu gibi günlük çalışmalarla, üç ay içerisinde belirli bir seviyeye getirilir. Bu seviyeden sonra uzman bir öğretmen eşliğinde çalışılması daha önemlidir. Böylece daha kolay ve daha hızlı yol kat edilebilir.

TOP

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com